SON DAKİKA

Seki Bilim Kültür Meclisi

Bu haber 15 Ekim 2016 - 19:02 'de eklendi ve 237 views kez görüntülendi.

2016 yılı Yaz mevsiminde 15 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında her hafta Cuma günü saat 18.00-19.30’da Seydikemer Kaymakamlığı ve Seydikemer Yüksek Öğretim Kurumları Yaptırma, Yaşatma ve Destekleme Derneği tarafından Seydikemer İlçesi Seki Mahallesi Kültür Merkezi’nde Seki Yaylası Bilim-Kültür Meclisi Konferansları adı altında 7 konferans düzenlendi. Seydikemer Kaymakamlığı, Seydikemer Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Eğitim Bir-Sen Seydikemer Şubesi’nin destekleriyle düzenlenen programın moderatörlüğünü Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sabri YILMAZ yaptı.

Seki Yaylası Bilim-Kültür Meclisi Konferansları 15 Temmuz 2016 Cuma günü saat 18.00’de Seydikemer Yüksek Öğretim Kurumları Yaptırma, Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanı Emrullah TUNA, Seydikemer Kaymakamı Muammer KÖKEN, TC. Diyanet İşleri (Emekli) Başkan Yardımcısı Niyazi BALOĞLU ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur HARMANDAR’ın yaptıkları açış konuşmalarıyla başladı.

Seydikemer Yüksek Öğretim Kurumları Yaptırma, Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanı Emrullah TUNA, toplumu bilgilendirmek üzere kültürel bir faaliyeti Seki’de yapmaktan onur duyduklarını ifade etti.

Seydikemer Kaymakamı Muammer KÖKEN, kültürel faaliyetlere ara verildiği ve herkesin tatil yaptığı Yaz mevsiminde bir program çerçevesinde Üniversite hocalarının davet edilerek Seki Yaylası’nda konferans vermelerinin sağlanmasının Seydikemer’in farkını ortaya koyduğunu ifade etti. “Söz uçar, yazı kalır” vecizesini de hatırlatan Köken, Yaz mevsimi boyunca her hafta verilen konferansların yazıya dökülerek kitap halinde yayınlanacağını da sözlerine ekledi.

  1. Diyanet İşleri (Emekli) Başkan Yardımcısı Niyazi BALOĞLU, hem yakın çevredeki üniversitelerde görev yapan bilim-kültür uzmanlarını topluma tanıtmak hem de bu uzmanların birikimlerinden yararlanarak toplumu aydınlatmak amacıyla bu konferansların düzenlendiğini, burada verilen bilgilerin Seki’de yaşayan ve Yaz tatilini geçirmek için Seki’ye gelen halkımıza katkı sağlayacağını ümit ettiklerini belirtti.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur HARMANDAR ise yaptığı konuşmada kendisinin de Sekili olduğunu, Seki’de Yaz mevsiminde Üniversite hocalarının konuşmacı olarak katılacağı program düzenlenmesinin heyecan verici bir hadise olduğunu ifade etti. Seki Yaylası Bilim-Kültür Meclisi Konferansları adı verilen programın isminin de dikkat çekici olduğunu, ismi oluşturan kelimelerin özenle seçildiğinin anlaşıldığını vurguladı ve bilim, kültür ve meclis kelimeleri hakkında kısaca açıklama yaptı. Bu tür programların çok önemli olduğunu da belirtti.

 

Seydikemer’in Muğla ve Türkiye Ekonomisindeki Yeri” konulu ilk konferans, 15 Temmuz 2016 Cuma günü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdoğan GAVCAR tarafından verildi.

Ülkemizin ve ilimizin nüfusu hakkında genel bilgiler vererek konuşmasına başlayan; Prof. Dr. Erdoğan Gavcar,  ülkemizin 81 ilinde toplam (2015 yılı rakamları) 77.695.904 nüfusun bulunduğunu ve Muğla’nın nüfusunun 908.877 kişi, Seydikemer’in nüfusunun ise 61.019 kişi olduğunu açıkladı. Muğla’nın 13 ilçesinin bulunduğunu, bunlardan birisinin de 2013 yılında kurulan ve 61 mahalleden oluşan Seydikemer İlçesi olduğunu belirtti. Muğla ilinde yeni ilçe olan Seydikemer’in ekonomik yapısı ve Muğla ili içerisindeki yerine dair bilgiler verdiği konuşmasında Gavcar, sözkonusu ilçenin önemli ekonomik faaliyetlerinin Tarım  (tarım, balıkçılık ve ormancılık), Madencilik ve Taş Ocakçılığı, İmalat Sanayi, Elektrik, Gaz ve Su, İnşaat Sanayi, Ticaret, Ulaştırma ve Haberleşme, Otel ve Lokantalar, Mali kuruluşlar, Serbest Meslek Hizmetleri, Devlet Hizmeti, kar amacı olmayan özel hizmet kurumlarından oluştuğu ve gerek Muğla ekonomisine gerekse ülke ekonomisine katkılar sağladığını vurguladı.

 

22 Temmuz 2016 Cuma günü “Miras Hukuku” konulu konferans, Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet ALTUNKAYA tarafından verildi.

Konferansa Miras Hukuku’na dair düzenlemeler hakkında bilgi vererek başlayan Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, bu alanı ilgilendiren temel kavramları açıkladıktan sonra kanuni mirasçılar, sağ kalan eşin mirasçılığı ve evlatlığın mirasçılığı gibi konularda dinleyicileri aydınlattı. Ayrıca mirasçı olabilmek için muris ile kan bağı (hukuki soy bağı) içerisinde bir zümreye dahil olmak gerektiğini ifade eden Altunkaya, vasiyet ve çeşitleri ile miras sözleşmesi gibi ölüme bağlı tasarruflar hakkında da ayrıntılı açıklamalar yaptı; konferansı ilgiyle takip eden dinleyicilerin yönelttiği sorulara da cevaplar verdi.

 

29 Temmuz 2016 Cuma günü “Madencilik Sektörü ve Sektörün Geleceği” konulu konferans, Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. M. Gürhan YALÇIN, Doç. Dr. Nurdane İLBEYLİ ve Yard. Doç. Dr. Yasemin LEVENTELİ tarafından verildi.

Üç öğretim üyesi tarafından verilen konferansta mermer sektörü ile ilgili önemli bilgiler paylaşıldı. 2014 yılında Dünya’da 53 milyon 827 bin 857 ton mermer ihracatı yapıldığı ifade edilerek ilk sırada 11 milyon ton ile Çin’in yer aldığı; Türkiye’nin 7 milyon 274 bin 736 ton mermer ihracatı ile dünyada üçüncü sırada geldiği; ülkemizden en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkenin ise Çin, ABD, Irak, Suudi Arabistan ve Hindistan olduğu belirtildi.

Sektörün istihdam verileri hakkında bilgilerin de verildiği konferansta Türkiye genelindeki mermer ocaklarında 19 bin 651 kişinin istihdam edildiği; Antalya, Burdur ve Isparta’daki ocaklarda istihdam edilen kişi sayısının da 7 bin 43 olduğu; bunların 5 bin 745’i işçi olarak çalıştığı ifade edildi. Sektörün idari, çevresel ve yapısal, altyapı, finansal, yasal, imaj ve yabancı yatırımcı gibi çeşitli sorunlarla başa çıkmaya çalıştığı belirtildi. Sözgelimi bir mermer ocağının açabilmesi için 14+1 ayrı kurumdan izin alınması gerektiği belirtilen konferansta, işlerin kolaylaştırılması için izinlerin tek kurumdan alınmasının daha doğru olacağı vurgulandı. Ayrıca yanlış bilgilerle bozulan sektörün imajının düzeltilmesi için markalaşma ve Ar-Ge’nin geliştirilmesi gerektiği de ifade edildi.

 

5 Ağustos 2016 Cuma günü “Seydikemer Yöresi Orman Kaynaklarınınn Ekolojik, Sosyal ve Ekonomik Durumu” konulu konferans, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Köyceğiz Meslek Yüksekokulu Ormancılık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Türkay TÜRKOĞLU tarafından verildi.

Sunumda, geçmişten günümüze ormancılığın geçirdiği evreler ve günümüz modern ormancılık uygulamaları hakkında bilgiler verildi; ormanların sosyal, ekolojik ve ekonomik fonksiyonları anlatıldı. Daha sonra ise Seydikemer yöresi orman kaynakları hakkında açıklamalar yapıldı ve yöreye sağladığı katkılardan bahsedildi. Özellikle Seki yöresindeki ardıç ormanlarının önemi vurgulanarak, orman idaresinin, yöre insanlarının faydalanması için yürüttüğü gelir getirici tür ağaçlandırma projelerinden, kurumun bazı alanlarda yöre insanına sağladığı maddi desteklerden ve oluşturduğu istihdam hakkında bilgiler sunuldu.

 

12 Ağustos 2016 Cuma günü “Kur’an ve Sünnet’e Göre Dindarlık” konulu konferans, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyeliğinden emekli, aynı zamanda Kazakistan Almatı Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ali ÖZEK tarafından verildi.

“Kur’an ve Sünnet’e göre hareket etsek bütün müşküllerimiz hallolur, bütün sorunlarımız çözülür.” diyen Prof. Dr. Ali Özek, Kitap ve Sünnet’in bizi hidayete erdireceğini, yanlış yollara sapmaktan kurtaracağını, Allah yolunda yürümemizi kolaylaştıracağını belirtti. Bugün Müslümanlar olarak bizim çoğumuzun bu çizginin dışında olduğumuzu vurgulayan Özek, Peygamber Efendimiz’in “Tedbirli olmak kadar bir akıllılık olamaz” buyurduğunu, bunun bizim için bir hayat düsturu olması gerektiğini, hayatını Kur’an ve Sünnet’e göre düzenlemek isteyen bir Müslümanın öncelikle aklını iyi kullanması ve düşünerek kararlar alması gerektiğini ifade etti. Ayrıca aklını iyi kullanan, kendisine nakledilen sözleri düşünce süzgecinden geçiren Müslümanın ahlaklı ve dürüst olması gerektiğini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Ali Özek, dinleyicilerin sorduğu sorulara da doyurucu cevaplar verdi.

 

19 Ağustos 2016 Cuma günü “Akdeniz Üniversitesi’nde Organ Nakli Uygulamaları” konulu konferans, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahri UÇAR tarafından verildi.

Akdeniz Üniversitesi’nin organ nakli bilincini ülkemizde ilk sahiplenen, bu konudaki eğitim ve araştırma hizmetlerine öncülük ederek bünyesinde gerçekleştirilen multiorgan ve kompozit doku nakilleri ile günümüzde dünyanın sayılı organ nakli merkezleri arasında yer alan üniversitelerimizden biri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Fahri Uçar, 14 Nisan 1982 yılında böbrek ile başlayan ilk organ nakli uygulamalarının 31.10.1991 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı kurulan Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi adı altında organize edildiğini belirtti. Organ ve doku nakli uygulamalarının Akdeniz Üniversitesi Hastanesi bünyesinde tüm bilim dallarının katılımı ile ekip çalışması içinde yürütüldüğünü ifade eden Uçar, günümüzde başta böbrek nakli olmak üzere hemen tüm organ nakilleri ile kompozit doku nakillerinin Akdeniz Üniversitesi’ndeki bu merkezde başarıyla uygulandığını söyledi.

1982 yılından günümüze kadar geçen sürede 3000 böbrek, 207 karaciğer, 61 pankreas ve 52 kalp nakli rutin uygulamaları yanında 23’ü böbrek-pankreas, 6’sı böbrek-karaciğer, 1’i kalp-böbrek olmak üzere kombine organ nakilleri, doku uyumsuz canlı vericili böbrek nakli, çapraz donörlü canlı vericili böbrek nakillerinin yapıldığını, ayrıca 2010’da gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk çift kol nakli, 2011’de yapılan Dünya’nın ilk kadavra vericili uterus (rahim) nakli ve 2012’de yapılan Türkiye’nin ilk yüz nakillerinin Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiş olmasının gururunu yaşadıklarını sözlerine ekledi.

 

2016 yılı Yaz mevsiminde Seki’de düzenlenen Seki Yaylası Bilim-Kültür Meclisi Konferanslarının sonuncusu 26 Ağustos 2016 Cuma günü “Farklı Bir Okul Modeli Olarak Köy Enstitüleri” başlığıyla Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk UYGUN tarafından verildi.

Bu konferansta Uygun, Cumhuriyet Türkiye’sinde bir taraftan Osmanlı döneminde açılan Batı tarzındaki okullar modern hale getirilmeye çalışılırken bir taraftan da “Köy Öğretmen Okulları” şeklinde yeni deneme okullarının açıldığını, ardından yine 1937’de ilk defa yine deneme mahiyetinde açılan ve 17 Nisan 1940’ta “Köy Enstitüleri” modeline dönüştüğünü belirtti. Türk eğitim tarihinde kuruluş, amaç, işlev, ortam, öğrenme-öğretme süreç ve çıktıları açısından tartışmalara yol açan Köy Enstitülerini klasik okullardan farklı kılan en önemli özelliğin “iş eğitimi” ilkesini eğitim-öğretim faaliyetlerinde rehber ilke olarak alma çabası olduğunu ifade etti. Bu okulların herhangi bir eğitim düşünürünün ileri sürdüğü veya herhangi bir ülkede uygulanan eğitim kurumu modeli olmadığını belirten Uygun, Köy Enstitüleri’nin süreç ve kendi koşullarında gelişmiş ve tarihe mal olmuş farklı okullar olduğunu vurguladı.

 


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
mersin escort